جستجو
Persian
انتخاب گروه محصولات
    Menu Close
    بازگشت

    تفاوت ماژول های SFP و XFP

    تفاوت ماژول های SFP و XFP

    اگر با علم روز تجهیزات شبکه آشنا باشید حتما با تجهیزاتی با عنوان Transceiver آشنا هستید. اینگونه تجهیزات برای تقویت سیگنال به کار می روند. همانطور که از نام این نوع تجیزات پیداست از ترکیب دو واژه Transmit و Receive پدید آمده است. در تجهیزات وایرلس دستگاه هایی مانند تلفن های همراه ، رادیوهای دو طرفه و ... مکانیزمی اتوماتیک برای تقویت سیگنال دارند.

    امروزه برای انتقال اطلاعات باید از Transceiver استفاده کنیم. مهمترین رسانه ای که این روزها برای انتقال سیگنال وجود دارد، فیبرنوری است که همانطور که از نام آن پیداست سیگنال را از طریق نور منتقل می کند. همانطور که می دانید سرعت نور بسیار بالاست و از سرعت تجهیزاتی که بر مبنای برق و وایرلس کار می کنند بسیار بسیار بیشتر است.

    در اصطلاح فنی به سیگنالی که در تجهیزات وایرلس منتقل می شود، امواج و سیگنالی که در فیبر نوری جا به جا می شود پالس نوری می گوییم.

    XFP و SFP شناخته شده ترین و رایج ترین ماژول هایی هستند که در دنیای امروز در تجهیزات زیرساخت ارتباطی برای فیبر نوری به عنوان Transceiver مورد استفاده قرار می گیرند.

    وجود این ماژول ها در تجهیزات اجباری نیست اما برای بهبود کیفیت در ارتباطات شبکه می توانید از آن ها بهره ببرید.

    ماژول XFP در تجهیزات شبکه چیست؟

    در صورت نداشتن Bottlenecks در زیر ساخت شبکه خود می توانید از XFP استفاده کنید. از طریق نصب ماژول های XFP روی سویچ های شبکه می توانید سرعت انتقال داده بسیار خوب را در شبکه و زیرساخت های ارتباطی خود پیاده سازی کنید. این ماژولدر سال 2002 توسط گروهی به نام Multi-Source Agreement طراحی شد.

    این ماژول همراه با قطعات الکترونیکی دیگری که برای همین ماژول طراحی شده بود به نام XFI معرفی شد.  قابلیت Hot Swap که بر روی این ماژول وجود دارد به شما امکان می دهد زمانیکه دستگاه شما روشن است امکان تعویض ماژول را داشته باشید.ماژول XFP امکان جایگزین کردن بدون هیچ وقفه ای در سیستم را دارد و به پروتکل وابستگی ندارد.

    فرآیند تعویض و جابجایی ماژول ها در فیبرهای نوری 850nm و 1310nm و 1550nm بسیار رایج است. برای استفاده از ماژول های XFP دستگاه شما باید یکی از موارد زیر را دارا باشد:

    • کارت شبکه 10 Gigabit Ethernet
    • 10 Gigabit Fiber Channel
    • Synchronous Optical Networking at OC-192 rates
    • Synchronous Optical Networking STM-64
    • 10 Gbit//s Optical Transport Network OTU-2
    • لینک های موازی فیبر نوری

    ماژول XFP در تجهیزات شبکه چیست؟

    در صورت عدم استفاده از Bottleneck می توانید از SFP استفاده کنید تا سرعت بهتری در مقایسه با سایر ارتباطات مسی در شبکه را بهره برداری کنید. این ماژول را با نام Mini GBIC نیز می شناسند که در واقع یک نوع Transceiver قدیمی است. این دو تقریبا شبیه به هم هستند و سرعت و کیفیت یکسانی را ارائه می دهند اما اندازه آن ها با هم متفاوت است.در شبکه های زیرساخت و انتقال داده SFP ها امروزه بیشترین استفاده را دارند و در لینک های دستگاه هایی مثل روتر و سویچ در شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

    این نوع ماژول هااز انواع تجهیزات ارتباطی مانند Gigabit Ethernet ، Fiber Channel ، SONET ، SFP Plus و 10 Gigabit data rate ها پشتیبانی می کنند.

    برخی از SFP های مسی در بازار وجود دارند که از رابط ها یا سوکت های RJ45 استفاده می کنند. ویژگی DOM بر روی ماژول های SFP به انتخاب کاربر قابل استفاده است که به کاربران اجازه می دهد که بصورت آن تایم وضعیت SFP های خود را ببینند و آن را مانیتور کنند.

    نظرات
    نظر خود را وارد نمایید. Close